Головне управління ДПС у м. Києві звертає увагу, що особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Так, відповідно до ст. ст. 512-516 ЦКУ кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Що стосується оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ), то формування податкових зобов’язань та податкового кредиту за операціями з продажу та придбання товарів (послуг) здійснюється згідно відповідних статтей Податкового кодексу України (далі - ПКУ).
При цьому, відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 ПКУ операції з відступлення права вимоги не є об'єктом оподаткування ПДВ.
Під відступленням права вимоги розуміється операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації (підпункт 14.1.255 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Тобто, здійснення первинним кредитором операції з відступлення права вимоги в розмірі боргу за непоставлені об’єкти інвестування новому кредитору в обмін на грошові кошти не є об'єктом оподаткування ПДВ та не спричиняє у первинного кредитора податкових наслідків з ПДВ.
Не коригується і податковий кредит, який раніше було сформовано первинним кредитором на дату списання коштів з його банківського рахунка в рахунок оплати об’єкта інвестування.
Однак, враховуючи те, що об’єкт інвестування первинним кредитором не буде отримано у майбутньому і внаслідок цього не буде використано у господарській діяльності, такий первинний кредитор повинен нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до механізму, визначеного пунктом 198.5 статті 198 ПКУ, а саме: первинний кредитор зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, у якому було відступлено право вимоги, скласти і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях (у тому числі в операціях, які не є об'єктом оподаткування ПДВ).