В Головному управлінні ДПС у м. Києві 21 грудня 2021 року відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Сплата єдиного внеску підприємствами всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю».
Пропонуємо Вашій увазі відповіді на деякі запитання, які надійшли від платників податків під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія».
1. Чи звільняються від сплати ЄВ ФОП, які на момент їх державної реєстрації мають статус особи з інвалідністю?
Відповідь: частиною четвертою ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) встановлено, що, зокрема, ФОП, незалежно від обраної системи оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ), якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 1058), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
2. Чи потрібно окремо повідомляти контролюючий орган про набуття статусу особи з інвалідністю?
Відповідь: на сьогодні обмін даними між Державною податковою службою України (далі – ДПС), Пенсійним фондом України (далі – ПФУ) та фондами соціального страхування відбувається відповідно до протоколів обміну інформацією, розроблених на виконання Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 19 вересня 2013 року № 494, постановою ПФУ від 19 вересня 2013 року № 16-1.
Так, ДПС та ПФУ складається Протокол про обмін інформацією щодо даних про фізичних осіб (платників ЄВ), відповідно до норм якого ПФУ щомісяця надає ДПС інформацію щодо фізичних осіб (платників ЄВ) про те, що вони є пенсіонерами за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності. При цьому окремо повідомляти контролюючий орган про набуття відповідного статусу пенсіонера або особи з інвалідністю не потрібно.
3. Що є підтвердженням встановлення інвалідності у разі, якщо особи з інвалідністю отримують соціальну допомогу по інвалідності від Фонду соціального страхування?
Відповідь: у разі якщо такі особи отримують соціальну допомогу по інвалідності від Фонду соціального страхування або Управління праці та соціального захисту населення, то підтвердженням встановлення інвалідності є довідка до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, яка надається до контролюючого органу за місцем реєстрації.
4. Чи сплачує ЄВ ФОП за місяць, в якому було втрачено статус «особи з інвалідністю»?
Відповідь: частиною четвертою ст. 4 Закону № 2464 встановлено, що, зокрема, фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе ЄВ, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Згідно з п. 3.4 розд. ІІІ Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 19 вересня 2013 року № 494, та постановою правління Пенсійного фонду України від 19 вересня 2013 року, ПФУ щомісяця надає Державній податковій службі України дані про пенсіонера за віком, інваліда, дату встановлення пенсії, встановлення (втрати) інвалідності.
На підставі інформації, отриманої в ПФУ, в реєстрі страхувальників встановлюються/знімаються відповідні ознаки, зокрема, «фізична особа – пенсіонер за віком», або «особа з інвалідністю».
Оскільки Законом № 2464 не передбачено пропорційного розрахунку бази нарахування ЄВ для фізичних осіб – підприємців, то місяць, в якому втрачено статус «особи з інвалідністю» є базовим звітним періодом для таких категорій платників.
Таким чином, фізична особа – підприємець зобов’язана сплачувати ЄВ за місяць, в якому було втрачено статус «особи з інвалідністю».
5. Який розмір ЄВ нараховується особами, які провадять незалежну професійну діяльність, на суму заробітної плати працівників – осіб з інвалідністю?
Відповідь: відповідно до частини першої ст. 7 Закону № 2464 платники ЄВ, зазначені у ст. 4 Закону № 2464, зокрема, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та використовують найману працю, нараховують ЄВ на суми нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці».
ЄВ для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування ЄВ (частина п’ята ст. 8 Закону № 2464).
Згідно з частиною тринадцятою ст. 8 Закону № 2464 ставка 8,41 відс. визначеної бази нарахування ЄВ для працюючих осіб з інвалідністю, встановлена тільки для підприємств, установ, організацій та фізичних осіб – підприємців, у тому числі ФОП - платників ЄП, в яких працюють особи з інвалідністю.
Встановлений частиною тринадцятою ст. 8 Закону № 2464 перелік осіб, які мають право на застосування ставки 8,41 відс. є виключним і не розповсюджується на осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та використовують працю найманих працівників – осіб з інвалідністю.
Враховуючи зазначене, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, нараховують ЄВ на заробітну плату працівників – осіб з інвалідністю у розмірі 22 відс. до визначеної бази нарахування ЄВ.
6. На яку суму заробітної плати працівника – особи з інвалідністю, який працює на підприємстві, в установі або організації (у роботодавця), нараховується ЄВ, якщо її розмір не перевищує розміру мінімальної заробітної плати?
Відповідь: якщо розмір заробітної плати працівника – особи з інвалідністю, який працює на підприємстві, в установі або організації (у роботодавця), де застосовуються ставки 8,41 відс., 5,3 відс. та 5,5 відс., не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, то нарахування єдиного внеску здійснюється роботодавцем на суму фактично нарахованої заробітної плати такому працівнику.
7. Чи необхідно роботодавцю донараховувати ЄВ до розміру мінімальної заробітної плати працівнику, який надав копію довідки про встановлення групи інвалідності не з першого робочого дня місяця, у разі якщо загальна сума доходу за такий місяць нижче мінімальної заробітної плати?
Відповідь: якщо працівник надав копію довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії (далі – МСЕК) про встановлення групи інвалідності не з першого робочого дня місяця, то вимога щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) виходячи із розміру мінімальної заробітної плати не застосовується.
Роботодавець нараховує єдиний внесок на фактично нарахований дохід:
до дати одержання копії довідки МСЕК – у розмірі 22 відсотка;
з дати одержання довідки МСЕК – у розмірі 8,41 відсотка.
8. Який документ роботодавці - підприємства УТОГ (УТОС, організації осіб з інвалідністю, дипломатичні представництва, консульські установи) надають банкам на видачу коштів для виплати заробітної плати?
Відповідь: роботодавці - підприємства УТОГ (УТОС, організації осіб з інвалідністю, дипломатичні представництва, консульські установи) самостійно щороку станом на 01 січня надають банкам документ, який містить інформацію, що підтверджує їх статус, зокрема положення про орган, установу чи організацію; витяг зі статуту органу, установи чи організації; рішення про створення; довідка (витяг) з ЄДРПОУ; лист вищестоящої організації тощо.
9. Чи мають право ФОП, які є пенсіонерами за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, укласти договір про добровільну сплату ЄВ у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування?
Відповідь: відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону № 2464, зокрема, фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе ЄВ, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.п. 4 п. 2 розд. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21 грудня 2020 року № 790) (далі – Інструкція 449), зокрема, фізичні особи – підприємці звільняються від сплати за себе ЄВ за умови дотримання ними вимог, визначених частиною четвертою ст. 4 Закону № 2464.
Такі платники мають право на добровільне нарахування та сплату ЄВ у порядку, встановленому для фізичних осіб – підприємців підпунктами 1 та 2 п. 2 розд. ІІІ Інструкції № 449.
Враховуючи викладене, у фізичних осіб – підприємців, які є пенсіонерами за віком або за вислугою років, або особами з інвалідністю, відсутня необхідність укладати договори про добровільну сплату ЄВ у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
10. В яких випадках заповнюються рядки 3.2.1, 3.3.1 та 3.4.1 розд. І Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску?
Відповідь: рядки 3.2.1, 3.3.1 та 3.4.1 розд. І до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, заповнюються у випадку застосування роботодавцями ставок ЄВ у розмірі 8,41 відс., 5,3 відс., 5,5 відс. при нарахуванні суми заробітної плати, суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
Зазначені у вказаних вище рядках суми є довідковими, з метою визначення недоотриманих Пенсійним фондом України сум єдиного внеску, які були б сплачені роботодавцями при застосуванні єдиного внеску у розмірі (22 відс.), до суми заробітної плати (доходу) осіб з інвалідністю, зазначеної у рядках 2.2 (8,41 відс.), 2.3 (5,3 відс.) та 2.4 (5,5 відс.) розд. І.