Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Порядок сплати податків, зборів, платежів

, опубліковано 27 листопада 2023 о 08:59

Головне  управління ДПС у м. Києві повідомляє, що сплата податків та зборів здійснюється в грошовій формі у  національній валюті України, крім випадків, передбачених Податкового кодексу України (далi – ПКУ) або законами з питань митної справи ( п. 35.1 ст. 35 ПКУ).

Сплата податків та зборів здійснюється в готівковій та безготівковій формі, крім випадків, передбачених ПКУ.

Платник податкiв вiдповiдно до пп. l6.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПКУ зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмiрах, встановлених ПКУ та законами з питань митної справи. 

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПКУ (п. 36.1 ст. 36 ПКУ).

Згідно із п. 36.2 ст. 36 ПКУ податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента (п. 36.4 ст. 36 ПКУ).

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених ПКУ або законами з питань митної справи (п. 36.5 ст. 36 ПКУ).

Відповідно до п. 38.2 ст. 38 ПКУ сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Пунктом 19.1 ст. 19 ПКУ визначено, що платник податків веде справи, пов'язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах.

Представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків – фізичною особою на представництво  його  інтересів   та   ведення  справ, пов'язаних   із   сплатою податків,  має  бути засвідчена відповідно до чинного законодавства (п. 19.2 ст. 19 ПКУ).

Представник платника податків користується правами, встановленими ПКУ для платників податків (п. 19.3 ст. 19 ПКУ).

Поняття та пiдстави представництва наведені в ст. 237 Цивiльного кодексу України (далi – ЦКУ), якою передбачено, що представництвом є правовiдношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин вiд iмeнi другої сторони. Не є представником особа, яка xoч i діє в чужих iнтepecax, aле вiд власного iмeнi. Представництво виникає на пiдставi договору, закону, акта органу юридичної особи та з iнших пiдстав, вcтaновлeниx актами цивiльного законодавства.

Також, ст. 237 ЦКУ говорить не лише про право, але й про обов'язок представника вчиняти дiї вiд iмeнi особи, яку вiн представляє. Для наявностi певного обов'язку мiж сторонами укладається дoговip, який буде пiдставою представництва у відповідності до ст. 237 ЦКУ.

Вказаний договiр повинен мiстити вci icтoтнi yмови договору доручення (ст. 1000 ЦКУ), за яким одна сторона (представник платника податкiв) зобов'язується вчинити вiд iмeнi та за рахунок другої сторони (платника) певні юридичнi дiї, зокрема сплату податкiв, зборiв та iнших платежів.

 Таким чином, якщо представник платника податку за договором доручення або в iнших випадках, крім передбачених ПКУ, здiйснює сплату сум податкiв, зборiв та iнших платежiв з рахунка платника податкiв, тобто за paxунок, та вiд iмeнi платника податкiв, то у полях «платник» та «фактичний платник» (обов’язкові реквізити платіжної інструкції) зазначається виключно податком номер платника.

Звертаємо увагу, що у разі якщо сплата податку, збору представником (повіреним) здійснюється не від імені та не за рахунок платника податків (довірителя), а з банківського рахунку повіреного, то правові підстави  для відображення в  інформаційно-комунікаційній системі органів ДПС зазначеної суми сплати як надходжень до бюджету від довірителя відсутні.

Підписатися на YouTube-канал Головного управління ДПС у м. Києві: 
https://cutt.ly/UgBni5e

Комунікаційна податкова платформа для громадськості та бізнес-спільноти: 
kyiv.ikc@tax.gov.ua

Підписатися на телеграм-канал ДПС: 
https://t.me/tax_gov_ua