Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Щодо особливостей справляння рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів у 2024 році

опубліковано 14 травня 2024 о 10:34

Головне  управління  ДПС  у  м. Києві звертає увагу, що платниками рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (далі – рентна  плата) є лісокористувачі – юридичні особи, їх філії, відділення, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціальних дозволів (лісорубних або лісових квитків) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами (п. 256.1 ст. 256 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)).

Об’єктом оподаткування рентною платою є   деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування, рубки з розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю тощо (п. 256.2.1, 256.2.2 п. 256.2 ст. 256 ПКУ).

Ставки   рентної   плати,   встановлені   пп. 256.3.1  і  256.3.2   п. 256.3  ст. 256 ПКУ, застосовуються при заготівлі деревини в порядку рубок головного користування та під час проведення заходів щодо поліпшення якісного складу  лісів,  їх  оздоровлення,  посилення  захисних властивостей (п. 256.4 ст. 256 ПКУ).

Водночас умови спеціального використання лісових ресурсів визначено Порядком спеціального використання лісових ресурсів та Порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 761), згідно з якими спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на підставі лісорубного або лісового квитків. Лісовий квиток видається щороку на підставі лімітів використання лісових ресурсів під час заготівлі другорядних лісових матеріалів за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку № 761.

Згідно абзацу другого п. 257.5 ст. 257 ПКУ лісокористувачі щокварталу складають податкову декларацію з рентної плати та сплачують рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної в отриманих спеціальних дозволах (лісорубних або лісових квитках), протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання податкової декларації, виданих у відповідному  календарному році, крім сум, сплачених згідно з пп. «а» і «б» пп. 256.11.6 п. 256.11 ст. 256 ПКУ, а саме:

а) лісокористувачами, якими до отримання лісорубних та лісових квитків рентна плата вноситься в каси суб’єктів лісових відносин, які їх видають:

фізичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців, яким видано лісорубні та лісові квитки;

лісокористувачами (крім фізичних осіб, фізичних осіб – підприємців, яким видано лісові квитки), у яких сума рентної плати в лісорубному чи лісовому квитках не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня року, в якому сплачується рентна плата;

б) лісокористувачами з іншої області, які сплачують рентну плату повністю до видачі їм спеціального дозволу за місцезнаходженням лісової ділянки, на якій здійснюється заготівля деревини.

Відповідно до статей 29 та 64 Бюджетного кодексу України (далі – БКУ)  до доходу загального фонду державного бюджету та бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад належить рентна плата, яка перераховується платниками рентної плати на рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, які забезпечують розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному БКУ та Законом України від 09 листопада 2023 року № 3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі – Закон № 3460-ІХ).

Статтею 10 Закону № 3460-ІХ змінено розподіл  між бюджетами коштів від рентної плати (п. 13 прим. 1 частини 3 ст. 29 БКУ) в частині доходів від рентної плати 37 відсотків рентної плати у частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування саме:

63 відсотків рентної плати – до загального фонду державного бюджету;

37 відсотків рентної плати - до загального фонду місцевих бюджетів.

Платники рентної плати обчислюють суму рентної плати наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 17 серпня 2015 року № 719,   зареєстрованим     у    Міністерстві   юстиції  України  03  вересня  2015  року за №1051/27496 (у  редакції  наказу  Міністерства  фінансів  України від 07 листопада 2016 року № 927, із змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2017 року № 545).

Забезпечення  ефективного   контролю   доходів   місцевих  бюджетів (37 відсотків) від рентної плати (при заготівлі деревини в порядку рубок головного користування) може бути здійснене складанням платниками такої Рентної плати окремих додатків до податкової декларації з рентної плати, в яких податкові зобов’язання самостійно «розподілені» платниками між бюджетами адміністративно-територіальних одиниць, які повністю або частково розташовані в межах території лісової ділянки.

Суб’єкти лісових відносин, які видають спеціальні дозволи (лісорубні або лісові квитки), до 10 числа місяця, що настає за звітним кварталом, направляють контролюючим органам перелік лісокористувачів, яким видано лісорубні квитки або лісові квитки, за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства (п. 258.2.6 п. 258.2 ст. 258 ПКУ).

Підписатися на YouTube-канал Головного управління ДПС у м. Києві: 
https://cutt.ly/UgBni5e 

Комунікаційна податкова платформа для громадськості та бізнес-спільноти: 
kyiv.ikc@tax.gov.ua 

Підписатися на телеграм-канал ДПС: 
https://t.me/tax_gov_ua